5 WordPress SEO Hatası

WordPress sitelerde dikkat edilmesi gereken 5 seo hatasına dikkat çekmeye çalıştık.


5 WordPress SEO Hatası
En Sık Yapılan 5 WordPress SEO Hatası

Bu yazımızda web site yayıncılarının en sık yaptığı 5 Hatasından bahsetmek istiyoruz. En sık yapılan hatalarını aşağıda açıklamaya çalıştık.

1) Site Haritası Kullanmama (XML Sitemap)

Sitemap, en temel optimizasyonlardan biridir. Sitenize site haritası eklemeniz, sitenizin indexlenmesini ve Google botun bütün içeriğe ulaşabilmesini sağlar. Bu konuda bilgili olmanıza da gerek yok. WordPress sitenize kurduğunuz herhangi bir “XML Sitemap” eklentisi işinizi görecektir.

5 WordPress SEO Hatası
En Sık Yapılan 5 WordPress SEO Hatası

Eklentiyi kurun, site haritası oluşturun ve yollayın! Hepsi bu kadar basit. Google Webmaster Tools’dan siteniz girerek site haritanızı kontrol edebilir, inceleyebilir ve site haritanızı Google’a gönderebilirsiniz. Eğer ki video siteniz varsa ya da sık sık video ekliyorsanız “XML Sitemap for Videos” eklentisi işinizi görür.

2) Google Authorship (Yazar Profili) Kullanmama

Elbette ki Google’da arama yaparken çıkan sonuçların sol kısmında yazarın resmini görmüşsünüzdür. Bu resmin çıkması demek bu sitede “Google Authorship” kurulmuş anlamına gelmektedir.

Bu olay Google’ın gözünde önemlidir fakat sadece SEO açısından değil, sitenize ziyaretçi çekmek için de iyi bir uygulamadır. Sonuçta arama yapan kişiler, resimli sonuçlara daha çok tıklarlar.
Eklentiyi kurmak için yapmanız gereken şey, blogunuzua Google Authorship eklemenizdir. Bunun için “WordPress SEO” eklentisi ya da “Google Author Link” eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra ayarlar kısmından Google hesabını eklemeniz yeterlidir.

3) Site İçi Linkleme Yapmama

Site içi linkleme, ziyaretçilerin konular arasında daha çok dolaşmasını ve sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Bir çok blog kullanıcısı sadece sidebar’a kategorileri koyarak işi bitirdiğini zannediyor. Yapmayın! En azından sonraki & önceki konu linki konu sonuna yazılmalı, olmadı son yazılan yazılar eklenmeli, o da olmadı popüler yazıların olduğu bölüm olmalı. Bunlar ziyaretçiyi daha uzun süre yazıda tutacaktır.

4) Bütün Sayfaları İndexletme Arayışı

WordPress kullanıcılarının en büyük sorunu index süresinin uzun olmasıdır. Kullanılmayan sayfalara da index aldırırsanız, bu sayfalar ziyaretçi çekmediği için boş sayfa gibi algılanır. Bu boş sayfalar çoğalırsa sitenizin değeri de düşer. Botların uğrama süresi uzar.

Mesela ziyaretçileriniz abone oldu ve abone olduktan sonra “Hoşgeldiniz” sayfasına yönlendirdiniz. Bırakın da bu sayfa sadece yeni abone olanlara ait olsun. Botların bu sayfaları indexlemesi, boşa kürek çekmek demektir. SEO açısından bilinir bir eksisi olmasa da yapmamanızı şiddetle öneririm çünkü bildiğiniz gibi binlerce çeşit algoritma var ve bu algoritmaların içeriğini asla bilemeyiz.

Geldik en önemli maddeye..

5) Web Site URL’sinde Anahtar Kelime Kullanmamak

Sitenizin URL’sinde anahtar kelimenizi mutlaka kullanmalısınız. Bu, arama motoru optimizasyonu için çok gerekli bir durumdur. Anahtar kelimelerinizi Google’a göstermelisiniz ki sizin hedeflerinizi bilsin.
Anahtar kelime kullanırken sadece bu kelimeyi kullanmaktan çekinin. Öncesine veya sonrasına da bir iki kelime kullanarak bunu süsleyin. Mesela bu okuduğunuz konuyu ele alırsak, ben “WordPress SEO” kelimesinde yükselmek isteyorum. Bunun için “WordPress SEO” kelimelerini sade olarak kullanmaktansa daha özel olan “5 WordPress SEO Hatası” kelime grubu daha etkili olacaktır. Bu anahtar kelime üzerinden yola çıkarak bir çok konu üretilebilir ve dolayısıyla kolayca yükseltilebilir.
URL’nizde kullanımı kolay olan uzantıları seçin. asd.com/28128 tarzındansa asd.com/konu-basligi-buraya gibi kullanılan bir uzantı, SEO açısından daha yararlı olacaktır.

Bunun için yapmanız gereken tek şey panelden ayarlar bölümüne ulaşıp, kalıcı bağlantıları ayarlamanızdır.

Şayet WordPress SEO ile ilgili yapılan hatalar konusunda bizimle paylaşmak istedikleriniz yada sormak istedikleriniz var ise yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Amalgamasyon Nedir? Ekonomide Amalgamasyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 WordPress SEO Hatası

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste