Acemi Girişimcilerin Yaptıkları Hatalar


Eğer işe yeni başlayan bir girişimciyseniz, başlangıçta birçok hata yapabilirsiniz. Çünkü girişimcilik uzun bir öğrenme sürecini gerektirir. Hiç aklınıza gelmeyecek problemler karşınıza çıkabilir. Hiç beklemediğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz. Bütün bunlar girişimci olmanın gerçekleridir. Zamanla, hatalardan ders çıkararak acemiliğinizi atabilirsiniz. Bu yazıda sizlere acemi girişimcilerin sık sık yaptığı hatalardan bahsetmek istiyorum. Siz de dikkatlice okuyarak bu hatalara düşmeyebilirsiniz.

  1. Gerçeğe uygun olmayan beklentiler: Belki de bütün acemi girişimcilerin yaptığı bir hatadır. Girişimciler, işlerinin hemen para getireceğini ve aylık 15 bin lira kazanacağını düşünürler. Halbuki bir işin iyi para kazandırması zamanla olacaktır. O sebeple beklentilerinizi başlangıçta düşük tutmalısınız. Zamanla işleriniz açılacak ve geliriniz artacaktır.
  2. Her işi kendi yapmaya : İngilizce’de multitasking olarak geçen bu olay, her işi kendi yapma arzusudur. Yeni girişimciler işle alakalı her şeyi kendi başlarına yapmaya çalışırlar. Bu hem vakit kaybıdır, hem de uzmanlık gerektiren bir iş ise başarısız olunacaktır. O sebeple kendinize geçici yardımcılar bulun. Tasarıma mı ihtiyacınız var? Hemen freelance bir tasarımcı bulun. Muhasebe ile ilgili bir şeye ihtiyacınız varsa bir uzmana danışın. Bu örnekler çoğaltılabilir.
  3. Yeterince çalışmamak: Eğer beklentilerinizin ve hedeflerinizin çalışmadan size geleceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bir girişimci gece gündüz işine odaklanmalıdır. Özellikler yeni kurulan bir iş için, iş sahibinin sürekli çalışması gerekecektir. O yüzden ciddiyeti elden bırakmayın ve kurduğunuz işi geliştirmeye çalışın.

Bir önceki yazımız olan Fazla Para Harcamadan Girişimci Olmanın Yolları başlıklı makalemizde Girişimcilik, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Acemi Girişimcilerin Yaptıkları Hatalar

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste