Acımasız Piyasada Çalışma ve Çalışamama Çilesi

Çalışmak ile Çalışamamak arasında gidip gelen hayatların gözünden..


Acımasız Piyasada Çalışma ve Çalışamama Çilesi
Acımasız Piyasada Çalışma ve Çalışamama Çilesi

Acımasız piyasada Hayallerimin peşinden koşarken hayat koşullarımı unuttmuşum. Ne kolay gelirdi bana . Ta ki işsiz kalana dek. İş çok ama çalışmıyorlar diye düşünürdüm hep. Ama öyle değilmiş işsiz kalınca anladım.

Kendini İşe yaramaz, hiç bir işi beceremeyen, gereksiz biri olarak görmek insanın başına gelebilecek en kötü şey olduğunu nerden bilebilirdim ki. Ama oluyor işte hayat karşına çıkarır kınadığını. Bundan da kimseyi kınamamam gerektiğini öğrendim. Ama sorun değil ders almayı hep sevmişimdir zaten.

Sen o kadar üniversite okursun hatta dereceyle bitirirsin ama bulamazsın. Senden daha tembel arkadaşların ise iş bulur. Çünkü arkaları sağlam. Torpille işe alınanlardan ise zaten sana sıra gelmez. Hep aynı zaten düzen. Neden yabancıyı alayım ki hazır akrabam dururken. Akrabam işsiz kalacağına o işsiz kalsın düşüncesi işsizliğin en önemli faktörlerinden değil mi? Ama sen Üniversite bitene kadar hayal edersin. İşinin başında iş bulmuşsun kendinle gurur duyduğunu, ailenin mutluluğunu hayal edersin. Ama üniversite bir biter hayallerin teker teker kırılır, gerçeklerle yüzleşirsin. Dönüp dolaşıp yine bulunduğun yere memleketine geri dönersin. Beyninde de gereksiz milyonlarca bilgi kalır.

Acımasız Piyasada Çalışma ve Çalışamama Çilesi
Acımasız Piyasada Çalışma ve Çalışamama Çilesi

Üniversite mezunu olursun ama bir süre sonra satış danışmanı, sekreterlik işi ararsın. Onlarda zaten kendini beğenmiş oluyorlar. Gelenlere hoşgeldin nasıl yardımcı olabilirim, çok yakıştı, bunu da deneyin isterseniz… Vs konuşacak rafları düzenleyecek biri arıyorlar ama deneyim istiyorlar 1-2 yıl. Kimse anasının karnından deneyimli olarak doğmuyor ki. Ama kimse bir fırsat vereyim, Hayat zaten vurmuş birde ben vurmayayım öğrenir demiyor. Neden? çünkü çok yoğunlar ya, insanlık için ayıracak vakitleri yok tabi.

İşsizlikten daha zoru da çalışmaktır. Okurken biz patronumuzu da düşünmeyiz zaten. Uzun süre işsizliğin sonunda iş bulursun hayatın bir gerçeğiyle daha karşılaşırsın. Önce işsizlikten yakınırsın, sonra patrondan. Sen git o kadar zorluklarla oku liseyi bitir, üniversiteyi bitir, doktoranı yap sonra işe gir. Patronun ilkokul mezunu olsun. İnsanların acımasızlığı ve adaletsizliği mi bu, yoksa herkesin söylediği gibi hayat mı acımasız ve adaletsiz.

Onu bunu bilmemde benim ilk iş deneyimimde benim maaşım patronumun bir akşam yemeğine denkti. İnsanın biraz zoruna gidiyor tabi. Ben 1 ay boyunca çalışayım o gitsin bir akşam yemeğine o kadar para versin. Adaletsizlik insanlardan kaynaklanıyor. Acımasızlık , yoksulluk insanlardan kaynaklanıyor. Hayatlarından insanlığı çıkartmış kalbi taşlaşmış cimri insanlardan kaynaklanıyor. İnsan olmanın ve insan ölebilmenin anlamını anlamayacak kadar kalpleri taşlaşmış nedense insanların. Verdiği gibi geri almasını da biliyor Allah. Birgün kendilerinin de düşebilecekleri ihtimalini hiç düşünmüyorlar.

Eskidendi o, okuyun kızım benim gibi olmayın öğütleri. Okuyorsan oku, okumuyorsan kır dizini otur evinde kısmetini bekle. Artık öyle okumanın da pek işe yaramadığı bir dönemdeyiz. Ama siz iyi bir üniversite okursanız işsiz kalmazsınız. Doktor, avukat, mühendis, mimar vs değil. İlla 400-500 puan alıp bunları okuyun demiyorum. Ama saçma sapan bir bölümde okumayın. Ülkemizde iş yapan sektörleri tercih etmeli mesela yiyecek ve içecek hizmetleri bölümünde üniversite okuyan biri boşta kalmaz. O yüzden tercih yapmadan önce araştırma yapmak şart. İki yıl veya dört yıl okuyup boşta kalırsın yoksa. Eğer bu piyasanın gerçek yüzünü görmek istemiyorsan çabala ve güzel bir tercih yap. Ve ne olursa olsun hayallerin ve hedeflerin için yaşa.

Bir önceki yazımız olan Çalıştığınız İşi Değiştirmeden Önce Kendinize Bu 3 Soruyu Sorun başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Acımasız Piyasada Çalışma ve Çalışamama Çilesi

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste