Altın Oran Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Teknik Analizde de yeri olan Fibonacci Sayıları ve Altın Oran hakkında kısaca bilgi vermekti amacımız. Phi Sayısı, Altın Bölüm, İlahi Oran olarak da bilinir.


Altın Oran Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Teknik Analizde de yeri olan Fibonacci Sayıları ve Altın Oran hakkında kısaca bilgi vermekti amacımız. Phi Sayısı, Altın Bölüm, İlahi Oran olarak da bilinir.

Nedir?

Altın oran, bir çizginin iki parçaya bölünmesiyle bulunan özel bir sayıdır, böylelikle daha küçük parçaya bölünen daha uzun kısım, aynı zamanda daha uzun parçaya bölünen tüm uzunluğa eşittir. Yunan alfabesinin 21’inci harfi olan phi (φ) ile sembolize edilir. Bir denklem formunda, şöyle görünür:

a / b = (a + b) / a = 1.6180339887498948420…

Phi genellikle 1.618’e yuvarlanır. , Altın oran, , İlahi oran gibi birçok isimlerle geçmişte adlandırılmıştır.

Altın Oran Nerlerde Kullanılır?

“Phi” terimi, 1900’lerde Amerikan matematikçi Mark Barr tarafından kullanılmıştır. Phi, yüzeylerin beş kat simetride döşenmesini sağlayan 1970’lerde Penrose Fayans da dâhil olmak üzere matematik ve fizikte görünmeye devam etmiştir. 1980’lerde phi, yeni keşfedilen bir madde formu olan yarı kristallerde ortaya çıkmıştır.

1509’da Luca Pacioli, Leonardo da Vinci tarafından resmedilen “İlahi Oran” olarak adlandırılan bir kitap yazmıştır. Da Vinci daha sonra bunu sectio aurea veya Altın bölümü olarak adlandırmıştır. Altın oran, birçok Rönesans resim ve heykellerinde görülmektedir. Bu oran resim ve heykellerin dengesi ve güzel görünümüne ulaşmak için kullanılmıştır. Da Vinci Altın Oranı’nı, son akşam yemeği resminde, masanın boyutları ve duvarların ve arka planların oranlarını da içeren tüm oranlarını tanımlamak için kullanmıştır. Bunun dışında altın oran, Da Vinci’nin Vitruvius Adamı ve Mona Lisa eserlerinde de görülmektedir. Altın oranı kullanan diğer sanatçılar arasında Michelangelo, Raphael, Rembrandt, Seurat ve Salvador Dali bulunmaktadır.

Bu sayılar, Altın dikdörtgen olarak adlandırılan bir dikdörtgenin oranlarına uygulanabilir. Bu, tüm geometrik formların en görsel olarak tatmin edici özelliklerinden biri olarak bilinir. Altın dikdörtgen, aynı zamanda Fibonacci boyutlarının bitişik kareleri oluşturarak oluşturulan Altın spiral ile de ilgilidir.

Phi matematik ve fizikte bulunan belirsiz bir terimden çok daha fazlasıdır. Estetik görüşümüzde bile, günlük yaşamımızda çevremizde görünür. Çalışmalar göstermiştir ki test denekleri rastgele yüzler gösterdiğinde, en çekici bulduğu kişiler Altın oranla katı paralellik gösterenlerdir. Yüzlerin genişliği ve göz, burun ve kaşların genişliği arasındaki en cazip gösteri Altın oran orantıları olarak değerlendirilen yüzlerdir.

Altın Oran Nerelerde Görülür?

Altın oranı da her türlü doğa ve bilimde görülür. Görülen bazı yerler şunlardır:

Çiçek yaprakları: Bazı çiçeklerin üzerindeki yaprakların sayısı Fibonacci dizisi tanımına uyar. Çiçeklerde, güneş ışığına ve diğer faktörlere mümkün olan en iyi konumda kalması için her bir taç yaprağının bu oran ile yerleştirildiğine inanılmaktadır.

Tohum kafaları: Bir çiçeğin tohumları genellikle merkezde oluşur ve alanı doldurmak için dışarı doğru çıkar. Örneğin, Ayçiçeği tohumları Fibonacci spiralleri şeklinde büyür.

Tohum çekirdeği: Tohum kabuklarının sarmal şekli zıt yönlerde yukarı doğru spiral biçimde oluşur. Spirallerin aldığı adım sayısı Fibonacci sayılarına uyma eğilimindedir.

Ağaç dalları: Ağaç dallarının oluşumu veya bölünmesi, Fibonacci dizisinin bir örneğidir. Kök sistemleri ve dallanmalar bu oluşum şeklini sergiler.

Kabuklar: Kabuklu hayvanlardan, Salyangoz kabukları vb. kabuklar altın sarmalın mükemmel örneklerindendir.

Galaksiler: Samanyolu, her biri yaklaşık 12 derecelik bir logaritmik spiral içeren bir dizi sarmal kollara sahiptir. Spiralin şekli Altın spiral ile aynıdır ve Altın dikdörtgen herhangi bir sarmal galaksi üzerinde görülmektedir.

Kasırgalar: Kabuklara çok benzeyen kasırgalar genellikle Altın oranı gösterir.

Parmaklar: İnsan parmaklarının uzunluğu, tabanın ucundan el bileğine kadar olan tüm bölümü, kabaca phi oranıyla öncekinden daha büyük olarak sıralanmaktadır.

İnsan ve hayvan gövdeleri: İnsan başının üst kısmının göbeğe ölçümü ve göbeğinin zemine oranı, Altın oranı ile uyumludur; yunuslar, denizyıldızı, denizkestanesi, karınca ve bal arısı da orantılıdır.

DNA molekülleri: Bir DNA molekülü, çift sarmal spiralin her tam döngüsünde 21 angstrom ile 34 angstroma karşılık gelir. Fibonacci serisinde, 21 ve 34 ardışık sayılardır.

Bir önceki yazımız olan Abank -Alternatif Bank İnternet Bankacılığı Şifresi Öğrenme başlıklı makalemizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Altın Oran Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste