Amalgamasyon Nedir? Ekonomide Amalgamasyon

Bu yazımızda, şirket birleşmesi ve türlerinden biri olan Amalgamasyon kavramını açıklamaya çalıştık.


Amalgamasyon Nedir? Ekonomide Amalgamasyon
Amalgamasyon Nedir, Ekonomide Amalgamasyon

Amalgamasyon (Birleşme) Nedir?

Birleşme (Amalgamasyon), iki veya daha fazla şirketin yeni bir kuruluşta birleşimidir. Amalgamasyon,  standart birleşme işleminden farklıdır çünkü ilgili hiçbir şirket tüzel kişilik olarak hayatta kalmaz. Bunun yerine, her iki şirketin birleşik varlık ve yükümlülüklerini barındırmak için tamamen yeni bir işletme kurulmaktadır.

Birleşim terimi genel olarak Türkiye gibi ülkelerde birleşme veya konsolidasyon terimleriyle popüler kullanımın dışında kalmıştır. Ancak Hindistan gibi ülkelerde hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Amalgamasyon Nedir? Ekonomide Amalgamasyon

Amalgamasyon (Birleşme) Türleri

Amalgasyona benzer şekilde bir tür birleşim hem şirketlerin varlıklarını hem de yükümlülüklerini ve hissedarların çıkarlarını bir araya getirir. Devredilen şirketin tüm varlıkları devralan şirkete aittir. Devralmadan sonra devralan şirketin işi devam eder. Defter değerlerinde herhangi bir ayarlama yapılmaz. En az % 90 özsermaye payına sahip olan devredilen şirketin hissedarları devralan şirketin hissedarları olur.

İkinci tür birleşim bir satın alma işlemine benzer. Bir şirket diğeri tarafından satın alınır ve devredilen şirketin hissedarlarının birleşik şirketin özkaynaklarında orantılı bir payı yoktur. Satın alma bedeli net varlık değerini (NAV) aşarsa, fazla tutar şerefiye olarak kaydedilir. Aksi halde sermaye yedekleri olarak kaydedilir.

Amalgamasyon İle İlgili Önemli Detaylar
. Amalgamasyon, (Birleştirme) iki veya daha fazla şirketin, her iki işletmenin varlık ve yükümlülüklerini bir arada birleştirerek yeni bir tüzel kişilik olarak birleştirmesidir.
. Devredilen şirket, tüm özellikleriyle devralan şirkete transfer edilir ve bu da daha güçlü bir müşteri tabanına ve daha fazla varlığa sahip bir işletmeye yol açar.
. Birleştirme, nakit kaynaklarını artırmaya, rekabeti ortadan kaldırmaya ve şirketleri vergilerden tasarruf ettirmeye yardımcı olabilir. Ancak, eğer rekabet çok fazla azalırsa, işgücünü küçültür ve tekele yol açabilir.

Artılar ve Eksiler

Birleştirme, nakit kaynakları elde etmenin, rekabeti ortadan kaldırmanın, vergilerden tasarruf etmenin veya büyük ölçekli operasyonların ekonomilerini etkilemenin bir yoludur. Birleşme aynı zamanda hissedar değerini artırabilir, çeşitlendirmeyle riski azaltabilir, yönetimsel etkinliği artırabilir ve şirketin büyümesine ve finansal kazanç elde edilmesine yardımcı olabilir.

Öte yandan, eğer rekabet çok fazla azalırsa, birleşme tüketiciler ve pazar için sıkıntı yaratabilecek bir tekele yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Hibe Kredisi Nedir | Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Amalgamasyon Nedir? Ekonomide Amalgamasyon

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste