Başarılı Olmak Yetenek İsteyen Bir İştir!


Hayallerini gerçekleştirebileceğine, bunları uygulamaya geçirebileceğine, istediklerini kendi emek ve gücüyle gerçekleştireceğine inanmış insanlar şevk doludur. Bundan ötürü içinde yaşam umutları ve sevinçleri barındırırlar. Kişilerin gelecekteki şevkleri, umutları yaşadığı anlardaki güç kaynaklarıdır. Hayallerden, ideallerden kendini soyutlayan her insanda güç bulunmaktadır. Bunu yaratmak için insanın kendi dünyasındaki mükemmeliyetçiliği ve buna yönelik sınırsız güç yeteneği ile tanışmalı ve selamlaşmalıdır.

kavramı insan ile başlar

Başarıyı kendinde yakalamak isteyen her insan ilk etapta olumlu düşünme modelini uygulamalıdır. Burada da önemli olan tek şey davranış ve tutum tarzıdır. İnsanlar bu olgulara sahiplik yapıyorlarsa hayatında önüne çıkan zorluklara karşı mukavemet gösterebiliyor ve üstesinden gelmeyi seviyor demektir. Bunu bir şekilde sonlandırıyorsa başarıya giden yolun yarı etabını geçebiliyor demektir. Aslında çeşitli mizaçlara sahip olan insanlar arasında bazı açıklıklar olsa da küçük farklar bulunmaktadır. Ufak tarzda tanımlanan şeyler insan tutumu ve davranışlarını belirler. Başarı kavramında; başarılı olanlar, başarısız olanlar şeklinde iki modelle karşılaşılır. Bunların arasındaki tek farklılık: başarılı kimselerin yaşamlarını en iyi şekilde biçimlendirmiş olmaları, deneyimleri ve düşünceleri doğrultusunda iyi yönelimlerde bulunmalarıdır. Başarısız insanların ise geçmişte karşılaştıkları tüm olumsuzluklarla hayatlarını yönlendirmesidir. Her insan hayatta kendi bakış açısından bireysel olarak sorumludur. Her türlü koşul ve şartlarda kendi tutumunu belirlemesi gerekmektedir. Tutumlar insan hayatındaki başa gelen her şeyin çoğunluğunu belirleyen yaptırım ve uygulamalardır.

Düşünce, İdeal, Felsefe, İnanç Gücü Oluşturuyor

İnsanların kişisel yaradılışları nedeniyle düşünce tarzları, hayatına ve yaşamına dair ortaya koydukları idealler, kişisel felsefe, içindeki inanç kavramları ifade eden pek çok eğilimleri örneklemek mümkündür. Bütün bunlar yaşadığı çerçeve içinde bütünlük sağlayarak, başarıya atılacak adımlar için kılavuzluk görevi görür. Sonuçta bütün bu etkenlerin birleşmesi durumunda belirli karakter ve kıvrak zekâya gerek duyulmaksızın uygulamanın herkes tarafından öğrenilmesi mümkündür. Bu tarzı oluşturmuş insanların güvenleri bir kat daha artmakta, kendilerinde mutluluk hissi duyulmaktadır. Diğer kişiliklerin olumlu tepkilerini alırlar ve aralarında olumlu köprüler oluştururlar. Olumlu kişiliği elde etmiş insanlar arkadaş, eş, dost çevrelerindeki bulunanlara zaman ayırır ve onların mutlu olmasını sağlar.

Yeni ve Yaratıcı Fikirlerde Her Yöne Bakılması Gerekir.

Başarılı olmayı, başarı merdivenlerini hızla çıkmayı, zirveye tırmanmayı hedefleyen her olumlu insanın yeni fikirlere açık olması gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Yaratıcı özelliğe sahip insanlar bunu gerçekleştirmek için her yöne bakar ve düşünürler. Diğer insanların düşünemediği yönleri açığa çıkartırlar. Kendi pencerelerinden baktıkları zaman iyi bir şekilde araştırıp hiç düşünce tarzını reddetme yönünde bulunmaz. Olumlu düşünceye sahip insanlar detaylar üzerinde zaman harcamaz ve enerji kaybına sebebiyet vermezler. Bunu yapmaları halinde hedeflerinden, önceliklerinden kazanabileceklerini düşünerek kaybedebilirler. Bütün bu normlar çerçevesinde diğerlerine karşı verici olmayı yaşam tarzı haline getirmeyi üslup edinmek ayrıcalıklı özellikleridir.

Kendimize Güven Duymak

Hepimizin anatomik bir yapıya sahip olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında bedensel işlevlerin yanı sıra beyinsel fonksiyonlarımızın da son derece önemli olduğunu görüyoruz. Beyin sistemimiz iyiyi, kötüyü, nerede neyi yapmamız gerektiğini çok iyi idare eden otokontrol mekanizmalarından biridir. Bu çarkların içerisinde dönen dişlilerden birisi de güven duygusudur. Önce kendimize inanır, daha sonrasında başkalarını elekten geçirip onlara karşı güven duygusunu aşılarız. Başarıya ulaştığımız her basamakta kendimize olan güvenin etkisi yatar.

Başarının Diğer Bir Olmazsa Olmazı ‘Girişimcilik’

Başarılı yolda yürüyen kişilerin özgüveni oldukça yüksektir. Özgüveni olanlar yenilikçi ve girişimcidir. Yaşamın olumlu taraflarında bulunur, buna inanarak yeni şeyler deneme ve deneyimleri doğrultusunda girişimcilik ruhunu ortaya çıkartır ve uygularlar. Olumlu insanlar, yeni deneyimler elde ederek iyi şeylerin meydana gelmesini, diğer insanların bunlardan faydalanmasını arzular. Olumlu tutumlara sahip insanlara pek çok kapının açıldığı görülmektedir. Bu kapılardan en önemli olanı ‘büyüme’dir. Sürekli büyüme başarıyı yakalamış insanların temel ve ortak yönlerinden biridir. Başarılı insanlar daima düşünce yapılarının boyutlarıyla ölçülüp değerlendirilmiştir. Başarıyı yakalayan insanlar için ‘başarısızlık’ diye bir kavram söz konusu olamaz.

Başarısızlık Nasıl Yenilir?

Başarısızlıkla tanışmış kişilerin hayallerini gerçekleştirmesi doğrultusunda inat ve dirençle çaba gösteren kişilikler olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Direncini sürdüren bu insanlar başarısızlığı ezip geçmek için yepyeni stratejiler geliştirerek başarıyı yakalamıştır. Başarısızlığın üstesinden gelmek için uygulanacak adımlardan birisi de onun ne olduğunu anlayabilmektir. Başarısız olmak son olmak demek değildir. Başarısızlığı ancak bizler sonlandırabiliyoruz. Aslında başarıya giden yolun içinde başarısızlık da bulunmaktadır. Başarısızlık döneminde neden başarısız olunduğu iyice düşünülmeli, yapılan hatalardan ders alınmalı, aynısı bir kez daha yapılmamalı, daha sağlıklı modeller ve stratejiler oluşturularak başarıya giden kapıların açılması sağlanmalıdır. Aynı kusurlu davranışları tekrar ederek engeller aşılmaz. Yeni stratejik model oluşturulması ve ayarlamalar sonucu başarılı olmak adına oyuna tekrar girilmelidir.

Varılmak istenen hedeflerin neler olması gerektiğini tanımlayabilmek başarının öğelerinden birisidir. Başarıya giden yolda beyni istenen hedefe kilitleyerek, başarının elde edilmesi adına mevcut tüm kaynaklar kullanılmalıdır. Yürünülen yolda ısrarcı bir tavır takınmayı düstur edinmek sağlıklı seçimdir. Başarı sürecinde çözümlerin var olduğuna inanmayı işin içerisine yerleştirmek ayrıcalıklı hususlardandır. Çıkılan yolda yarışı kazanacağınıza inanın. Bu sizi hem motive edecek hem de ruhen rahatlatacaktır.

Bir önceki yazımız olan Acımasız Piyasada Çalışma ve Çalışamama Çilesi başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başarılı Olmak Yetenek İsteyen Bir İştir!

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste