Bitcoin Nedir | Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?


Adını bu aralar çok duyduğumuz, dijital para birimi olan ”Bitcoin”in bugün ne olduğunu ve bitcoin madenciliği nasıl yapılır sorusuna açıklık getireceğiz.

Ve tabi bunun yanı sıra, bu dijital para birimlerinin gelecek zamanda büyük ses getireceğini söyleyebiliriz. Çoğu web siteleri ve Oyun sitelerinin ödeme yöntemi olarak, ’i tercih ettiklerini görüyoruz. Henüz ülkemizde çok yaygın olmasa’da Birkaç orta sınıfta’ki yatırımcılar bu işten nasıl kazanılacağı ile ilgilli seminerler, gruplar, ve videolar düzenlemekte.

Bitcoin Nedir | Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

 

? (฿)

Bitcoin Nedir sorusuna cevabımız ilk olarak Satoshi Nakamoto tarafından teorik olarak bu parayı geliştirip dünyaya sunulmuş. Herhangi bir kuruma ve kişiye bağlı kalmadan ve aynı zamanda kontrol edilemeyen bu paralar, piyasa’da (Kripto-Para) Diyede geçmektedir. Adından’da anlayabildiğiniz gibi,gizli binlerce satırlık kodlar’la şifrelenmiş ve dakikalar içerisinde istediğiniz bir nokta’da yada Dünyanın öbür ucunda ki kişiye para bile gönderebilseniz dakikalar içinde hesabına geçmiş olabilecek.

Buda sistemin yönetilmediği ağ üzerinde bölünmüş şubeler gibi düşünebiliriz. 2009 Yılında ilk bitcoin basımlarından bu yana oldukça değerli bir para haline döndü. 2009 Yıllarında sadece birkaç tl olan coinler, Şimdi sadece 1 Bitcoin’i Yaklaşık olarak 8.000 TL’ye denk gelmekte. Şu anda herkes’ten şu sözleri duyar oldum. 🙂

Keşke bende o yıllarda 100’lerce bitcoin alabilseydim. Hatta ve hatta o yıllarda bir çok işsiz veya sadece amaçlı küçük bir meblağa’da  binlerce coin yatırımda bulundular. Ve şu anda günümüz’de Öğrencilikten-Milyonerliğe Ulaşmış kişiler mevcut. Bunlara örnek ilham ve fikir açısından sizlere Kristoffer Koch Adlı Girişimciyi gösterebiliriz.

Bitcoin Nedir | Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?                                                                       

Kristoffer Koch: Kendisi bir öğrenci ve bitcoin’in ilk çıktığı vakitler’de sadece 27 Dolar Yatırımla 5.000’e yakın coin almıştı. Yanlış duymadınız 5.000 bitcoin değerini isterseniz siz hesaplayın. 🙂 Ve şu anda genç milyarderler listesin’de adı geçmekte.

Konumuza dönecek olursak coin’lerin bu son zamanlarda ki artışı ne kadar güvenli ve istikrarlı tartışmalıdır. Bitcoin ilk üretildiğin’de değerinin düşük olmasının sebebi aslında Arz – Talep Felsefesiydi. Ve bir çok kişi geçmişten gelen haber ve tanıtımlar’la gerek hikayeleri olsun gerekse’de yan taraflarda okuduğumuz coinler ile ilgilli çarpıcı açıklamalar olsun, bizi direk hareketlendirdi. Buda bitcoin’in değerinin artmasına sebep oldu ve piyasa durumunu ve global parametreleri incelediğimizde bu şekilde tam gaz yükseleceğini göstermekte.

 

Nasıl Yapılır ?

Bitcoin Nedir | Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Gelelim  Konusuna adından’da anlaşılacağı gibi belli bir makine gücü veya işlemci gücüne sahip olan cihazlar 7/24 Aktif olarak coin bulmak için kazıma işlemi gerçekleştirir. Peki her kazıma işleminden coin mi çıkıyor ? Sorusuna cevap verecek olursak şöyle Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun Güvenlik Protokolü sayesinde, herkes bitcoin çıkaramıyor. Bunun sebebi herkesin kafasında aaa bende o zaman şimdi bitcoin çıkartayım mentalitesini bozmaktır. Bu yüzden çıkarılan her bitcoin’in değeri oldukça fazladır.

Bitcoin Nedir | Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Nasıl yapılacağı konusuna gelecek olursak şöyle, Kullandığımız işlemciler, ekran kartları, güç kaynaklarından bitcoin üretiyoruz. Ve bunun sonucunda ödül olarak coin’ler elde ediyoruz. Kullandığınız ekipmanlar yani, işlemciler ne kadar kaliteli ve düşük güç üretimine sahip olursa kazanacağı, coinler’de doğru orantılı olarak artacaktır. Ancak madenciliğin kötü bir yanı var ki oda coin bulmada’ki zorluk seviyesi gittikçe artmaktadır. Çünkü işlemciler matematik işlemine dayalı olan sayıları bulunması gün geçtikçe artıyor buda kazacak olduğunuz coinlerin neredeye hiç bulamayacağınız anlamada geliyor. Günümüzde Bitcoin Üretimi ne kadar kar getirsede çoğu kişi artık bitcoin bulamadığı için ve en önemlisi işlemcilerin, çok fazla güç tüketimine sebep verdiği için bu işlemlere son veriyorlar. Ancak halen iyi bir gelir kapısı ve kazanç elde edilmekte.

Aşağıda ki video’da bir bitcoin çiftçisinin kendi kurduğu bitcoin minner çiftliği video’yu izleyerek fikir edinebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizde mevduat hesabı, para biriktirme ve para biriktirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin Nedir | Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste