Borsa Nasıl Oynanır?


İnternetin hızla yaygınlaşması ve banka işlemlerinin internet aracılığı ile hızlıca yapılması doğrultusunda yapanlar için büyük kolaylık sağlıyor. Eskiden olduğu gibi borsa salonlarına giderek hisse senedi alıp satmak yerine, evde de bu işlem yapılabiliyor. Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle çalışılan banka veya aracı kurumlar ortaklığı ile yatırım hesabı açılması gerekiyor.

Borsa Nasıl Oynanır?

Bankaların sağlamış olduğu bu hizmet için sözleşme imzalanıp bir yatırım hesabı ekletilerek istenildiğinde İnternet bankacılığı ile de senet işlemleri yapılabilir. Çoğu banka bu durumu daha da geliştirerek cep telefonu aracılığı ile de bu işlemlerin yapılmasında olanak sağlıyor. Yatırım işlemleri için çoğu yatırımcının tercih ettiği bankalar Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankasıdır. Bu bankaların tercih edilmelerindeki en önemli sebep alım satım esnasında yapılan kesinti oranlarıdır.

Aracı Kurum

Borsa aracı kurumlara “broker” firma deniliyor. Bankalarda bu yapılan işlemlerin kesintileri 1000’de 2 olurken broker firmasında ise 1000’de 8 gibi rakamlara ulaşıyor. Broker firmalar yatırımcılara ayrıntılı veri akışı sağlar ve yatırım danışmanları ile hizmet verir. Bankaların yatırım hesapları ile IMKB hisselerinden işlem sağlanırken broker firmalar ise diğer ülkelerin de borsalarında işlem yapma imkanı sağlıyor.

Borsa Nasıl Kazandırır?

Borsada kazanmak için sistemli ve disiplinli bir şekilde ciddiye alarak gerekiyor. Borsa üzerinden yapılacak olan işlemler diğer borsacılar gibi hacim yada alım satım durumuna göre yapılırsa yatırımcının işi şansa kalabilir. Ancak borsa şansa bırakılmayacak kadar ciddi bir piyasadır. İyi analiz yapılması halinde oldukça yüksek kazanç sağlar.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Çok Ciro Yapan Şirketi |Walmart| başlıklı makalemizde Ciro, Ciro Yapan Şirketi ve En Çok Ciro Yapan Şirket hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Borsa Nasıl Oynanır?

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste