Çalıştığınız İşi Değiştirmeden Önce Kendinize Bu 3 Soruyu Sorun


Kimi insanlar çalıştıkları işlerden çeşitli nedenlerle ayrılabiliyor. Bu nedenlerin çeşitli olması kişilerin problemlerine özel olarak bakılmayı gerektirse de neticede üç temel soruya vereceğiniz cevapla verdiğiniz bu kararın üzerinde biraz daha düşünmeye vakit harcayabilirsiniz. Sonuçta belirsiz bir durumun içine girmek her insanı kaygılandıracak bir durumdur.

İşinizden ayrılma kararı vermeden önce şu sorular üzerinde düşünmeniz daha iyi karar almanızda etkili olabilir:

 

Çalıştığınız İşi Değiştirmeden Önce Kendinize Bu 3 Soruyu Sorun

1-Çalıştığım İş Bana Keyif Mi Veriyor Yoksa Beni Daha Mı Stresli Yapıyor?

Her işte biraz stres olduğu düşünülürse bu sorunun işten kaçma sorusu olduğu sonucuna varılabilir ama bu durum kişilerin hayatlarını daha sağlıklı yaşaması için ideal bir sorudur. Çalıştığınız iş size keyif vermiyorsa bu durum o işte daha az emek harcamanıza ve çabuk tükenmenize neden olabilir. Her insan bir miktar stresle başa çıkabilir ancak her gün stresli bir işte bir süre sonra kişinin kendisini daha tükenmiş hissetmesine ve kazandığı paradan zevk alamamasına neden olabilir. Sevilmeyen işlerin yapılmasında görülen mutsuzluk hissi, iş dünyasında görülen büyük problemlerden biridir. En iyisi bu hissin yaşanmaması için kişilerin sevdikleri işlere yönelmesidir ama hayat o kadar da cömert değildir. Şimdi soruyu kendinize tekrar sorun ve cevap arayın: Bu iş beni mutlu ediyor mu?

2- Ben Bu İşi Niçin İstemiyorum?

Bu işi istememenizin çeşitli sebepleri olabilir. Ulaşım probleminizin olması, maaşın yetersiz gelmesi, artan ihtiyaçlara cevap vermeyen bir iş olması vb. birçok faktör bu kararı vermeniz için sizi düşünmeye itmiş olabilir. Yapmanız gereken şey bu konuyu etraflıca düşünmek olmalıdır. Bu işi niçin istemediğiniz üzerinde iyice düşündükten sonra aldığınız ödüllerin bedellerinizden çok mu az mı olduğunu daha net bir şekilde görebilirsiniz.

3- Çalışmak İstediğim Yeni İş Bana Daha İyi Bir Fırsat Sunacak Mı?

Çalıştığınız işi değiştirme kararı aldınız ama ya yeni işiniz size eski işinizden daha iyi fırsatlar sunmazsa? Çalışmak istediğiniz işi belirlemeden çıkmak istediğiniz işten ayrılmak kötü ve yıpratıcı bir karar olabilir. Yeni iş yerinizi bulduktan sonra eski işinizle karşılaştırma yaparak daha iyi kararlar verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 4 Adımda Stres İle Nasıl Başa Çıkılır ? başlıklı makalemizde ve stres yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çalıştığınız İşi Değiştirmeden Önce Kendinize Bu 3 Soruyu Sorun

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste