Dropshipping Nasıl Yapılır ?


Son yıllarda, oldukça popüler olan dropshipping, Türkçe karşılığı ile sermayesiz iş olarak da nitelendirilen bir sistem olarak bilinmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde, birçok kişinin yapabileceği bir iş tanımlamasına da uymaktadır. Kişiler, dropshipping adını duyduktan sonra, dropshipping nedir, merak etmektedirler. Dropshipping sisteminde stok sorunu olmadan, anlaşmalı olunan firmalardan talep edilen ürünün direkt olarak kişi yâda kurumlara pazarlanmasını sağlayan bir ticarettir. Siz satarsınız, tedarikçi firma diğer tüm işlemleri sizin adınıza gerçekleştirir.

 

Dropshipping Nasıl Yapılır ?

 

Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapabilmeniz için öncelik ile, satılacak ürünlerin belirlenmesi, belirlenmiş olan ürünler için bir tedarikçi firma bulmanız, e-ticaret sitesi kurmanız, bir ödeme alt yapısı oluşturmanız, yaygın bir reklam ağı kurmanız ve sipariş gelmesi durumunda ise, tedarikçi firma ile iletişime geçerek ürünü müşterinize gönderimini sağlamanız gerekmektedir. İlk olarak, seçilecek ürünlerinin ticaret pazarının olması gerekmektedir.

Satışı zor yâda olmayan ürünlerin ticaretine girerek reklam ve zamanı boşa harcamış olabilirsiniz. Kolay bir iş gibi görünebilse de, gerekli zaman ayrılmalı, belirli bir satış tecrübesine sahip olunması gereken bir sistemdir. Bu sebep nedeniyle, girişime başlanmadan önce dropshipping nasıl yapılır geniş kapsamlı bir şekilde analiz ve araştırma sonrası karar verilerek başlanılması başarılı olunmasına yardımcı olacaktır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dropshipping’e başlanmış ise, tedarik olarak belirlemiş olduğunuz firmayı sürekli kontrol etmelisiniz. Tedarikçi zamanla ürünlerinde kalite düşüşüne sebep olabilir, bu durumda da müşterilerinizden şikâyetler alabilir ve iade nedenlerinden kaynaklı maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Müşteri tarafından verilen siparişteki ürün tedarikçinizde stokta kalmamış olabilir, bu durumda müşteri mağdur duruma düşer ve bu tarafınıza olumsuz olarak yansıyabilir.

Ne kadar fazla alternatif ödeme yöntemleri oluşturulursa o kadar fazla müşteri potansiyeli oluşturulabilir, kısıtlı bir ödeme yöntemi yerine seçeneklerin fazla olduğu alternatifler oluşturulmalıdır. Her zaman için elde edeceğiniz kar oranı değil, müşteri memnuniyetini ön planda tutmanız, öneriler sonrası müşteri sayınızın artacağını unutmamalısınız. Mutlaka, vergi ödemelerinizi yapınız, kazandığınız bütün paranın sizin karınız olmadığını unutmayınız.

 

Dropshipping Nasıl Yapılır ?

 

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Hiç sermayeniz olmadan yâda az bir sermaye ile işe hemen başlama imkânınız olur. Depo alanına ihtiyaç duymaz, bu durumda stok sorunu ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Paketleme ve kargo gibi işlemlerle uğraşmazsınız. Ürün satışı yapılmadan ürün için alış bedeli ödeme durumu oluşmaz. Müşteri siparişi alındıktan sonra direkt olarak siparişi gönderebilirsiniz. Sadece bir tedarikçiye bağlı kalmadan birden fazla tedarikçi ile çalışarak daha fazla ürün yelpazesi oluşturabilirsiniz.

Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajları, avantajlarına göre az olmasına rağmen dikkat gerektirdiği için mutlaka gerekli zaman dilimini ayırmanız sürekli olarak tedarikçi ile iletişim halinde olmanızı gerektirir. Görülmeyen bir ürün satışı gerçekleştirdiğiniz için, üçüncü bir kuruma mecburi olarak güvenmek zorundasınızdır. Tedarikçi firma ile çalışmanız nedeni ile müşteriye ürün hakkında anında dönüş yapma imkânınız bulunmamaktadır.

Kimler Dropshippig Sistemine Dâhil Olabilir?

Kendine ve ticari yeteneğine güvenen her birey bu düzende çalışabilmektedir. Sistemin oluşumu ve farkındalık yaratabilecek, aktif olarak uğraşabilecek zaman sorunu olmayan, az sermaye yâda hiçbir sermaye gereksinimine ihtiyaç duyulmadan yapılabilmesine rağmen her zaman bir risk faktörünün olduğunu unutmamalıdır. Birçok kişi için kolay görünmesine rağmen bu işe girişip başarısızlıkla sonuçlanmış kişiler sürekli bilinmektedir.

Dropshipping, gerçek anlamda çevrimiçi olarak ticaret yapabileceğiniz en kolay yöntemlerden birisidir. Satılmama riskine ve elinizde kalma riski olmadan para yatırmadan mevcut bir döküm ve stok sorunu yaşamadan, doğru ürün ve doğru piyasa ile yüksek kazançlar elde edebilir, hayalini kurduğunuz bir ticaret hayatına başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Site Açarak Nasıl Para Kazanılır? başlıklı makalemizde blog yazarlığı ve internet sitesi kurma hakkında bilgiler verilmektedir.

Tepkiniz nedir?

Cry Cry
0
Cry
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Lol Lol
0
Lol
Beğen Beğen
0
Beğen
Aşk Aşk
0
Aşk
Win Win
0
Win
Noluyor Noluyor
0
Noluyor

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dropshipping Nasıl Yapılır ?

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste