Fazla Para Harcamadan Girişimci Olmanın Yolları


Günümüzde birçok kişi kendi işini kurmak istiyor. Teknolojinin gelişmesi ve imkanların artmasıyla birlikte, kendi işini kuran girişimcilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Girişimci olmak isteyen kişiler fazla olsa da çoğu kişi sermayesi olmadığı için iş kuramıyor. Örneğin siz, bir iş fikrine sahip olabilirsiniz. Şu anki işinizden bir an evvel ayrılıp kendi işinizin patronu olmak isteyebilirsiniz. Fakat bir şey sizi durduruyor: Sermayeniz çok az.

İş kurarken sermayenin önemli olduğunu biliyoruz. Ancak sermayeniz az diye ümitsizliğe kapılmamalısınız. İş kurmak için yeterli paranız yoksa, sizin için üç seçenek var.

  1. Masrafları azaltın: İşinizi kurarken gerekecek parayı olabildiğince azaltmalısınız. İhtiyaçlarınızı listeleyin. Acil olarak ihtiyacınız olmayan şeyleri şimdilik erteleyin. Örneğin ofis masraflarını azaltabilirsiniz. Çalışan giderlerini de olabildiğince kısmaya çalışın.
  2. İşi zamanla büyütme: Bir diğer seçenek de kafanızdaki iş modelini parça parça uygulamaktır. Olabildiğince küçük başlayın ve zamanla büyümeyi hedefleyin. Büyük bir firmanın yapacağı masrafı yapmak yerine, küçük bir sermaye ile işe koyulun. İşleriniz iyi gittiği takdirde firmanızı büyütebilirsiniz.
  3. Dış kaynaklardan para bulun: Sermayeyi toplamak için dış kaynaklardan yardım alabilirsiniz. Melek yatırımcılar iyi bir seçenek olabilir. Bu yatırımcılar, daha önce işlerinde başarılı olmuş girişimcilerdir. Varlıklı kişilerdir ve beğendikleri için yapabilirler. Bir diğer seçenek de bankadan kredi çekmektir. İmkanınız varsa bankadan kredi çekerek serüveninize başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin 3 Süper Kural başlıklı makalemizde , Girişimcilik ve Güç hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fazla Para Harcamadan Girişimci Olmanın Yolları

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste