Girişimcilik Yöntemleri


Girişimcilik; mal ve ya hizmet üretimi için azami şartların bir araya getirilmesi sonucu fırsatların ve risklerin değerlere dönüştürüldüğü bir bütün oluşturulmasıdır. Daha açık bir ifadeyle kişinin, bilgisi ve cesareti ile kendi işini kurmasıdır. Bilgi, tecrübe, sabır, inanç, cesaret, pratik ve risk alma girişimcinin en önemli özelliklerindendir.

Girişimci Olmak İçin Okyanus (OCEAN)’ın Ne Önemi Var?

Girişimcilikte OCEAN; her bir harfinde gizli anlam saklı olan bir tekniktir. Yabancı bir teknik olduğu için her harfi tek tek incelenmelidir.

O (Openness) nedir?

Girişimcinin her bilgiye açık, bu bilgileri yönlendirebilen, sorunları çözme yeteneğine sahip, sanat ve bilim alanındaki görüşleri takip ederek değerlendirebilen, vizyon sahibi bir birey olmasını öngörür.

C (Conscientinousness) nedir?

Girişimcinin; başarıyı ön planda tutan, işlerini planlayarak yürütme isteğine sahip olan, işin her detayını düşünen ve bu detaylarda kaybolmayan, sorumluluk ve önceliklerine sahip olan, tehlikelerin farkında olan ve bu tehlikeleri bertaraf etmek için çabuk hareket edebilen, vicdan sahibi bir birey olmasını öngörür.

Girişimcilik Yöntemleri

E (Extraversion) nedir?

Girişimcinin; gerektiğinde uzak gerektiğinde yakın davranmasını bilen, çalışanları yönlendirebilen, enerjisi seviyesi yüksek, dışa dönük olabilmesini öngörür.

A (Agreeableness) nedir?

Girişimcinin; yardımsever ve merhametli olmasını, rekabeti seven, kişiye göre güven geliştirebilen bunun sonucunda doğru kararlar alan ve kabullenmeyi bilen bir birey olmasını öngörür.

N (Nuroticism) nedir?

Girişimcinin; kolay öfkelenmeyen, özgüven sahibi, eleştirilere açık, kriz durumunu yönetebilen ve hassas bir yapıda olmamasını öngörür.

Bir önceki yazımız olan Girişimciler Hedeflerine Nasıl Ulaşır? başlıklı makalemizde finansal destek, Girişimci olmak ve Girişimcilerin hedeflerine ulaşması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Girişimcilik Yöntemleri

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste