Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?


Geleceğinize dair kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek için yapılan planlar ve hedefler ulaşmak için yaşamdaki sürprizleri de unutmamak gerekir. Bu yüzden kişiler bazı önerilerle para biriktirme yoluna gidebilir. Bu işlemde biraz emek ve hayata karşı olumsuzluklara göğüs germek gerekir.

Nasıl Olur?

Para biriktirmek için yapacağınız her türlü giderleri bir yere not edebilirsiniz. Gereksiz yere yani zevk amaçlı harcamaları belirlemek gerekir. Ulaşmak istediğiniz hedefleri belirleyerek ona göre adımlarınızı atabilirsiniz. Dışarı ortamda masraflı günler geçirmeyerek harcamalarınızı kısabilirsiniz. Kötü alışkanlıklarınızı alkol, sigara gibi alışkanlıkları bırakabilirsiniz.

Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?

İçin Neler Yapılır?

Para biriktirmek için birçok kişi için büyük bir sorun haline gelir. Çalışan insanlar için daha ayın ortasında biten maaşlar, fatura, kira, market gibi giderlerden dolayı birikim zor olur.

Birikim Fonu Oluşturun

Birikimlerinizi gözünüzün görmeyeceği bir yerde para biriktirmeye başlayın. Bu gibi durumları evde yapamıyorsanız bankada kendinize ait mevduat hesabı açabilirsiniz. Maaşınızı aldığınızda küçük veya büyük para ne kadar alırsanız alın mutlaka hesabınıza para aktarın.

Market Alışverişini Toplu Yapın

Markete gittiğinizde her gördüğünüzü almayınız. Bir aylık mutfak masraflarınızı giderlere göre harcama yapabilirsiniz. En azından mutfak masrafınızı kuru olan ürünleri uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Sebze ve meyve alışverişlerinizi uygun yerlerde alarak çok az masraf yaparsınız. En önemli nokta ise alışveriş yaptığınızda markete aç gitmeyin.

Evde Yemek Yapın

Çoğu zaman insanlar üşenip evde yemek yapmayabilirler. Dışarıdan yemek yerler bu da giderlerin fazla olmasına para biriktirmelerine engel olurlar. Bu yüzden evde yemek yapın. Böylelikle hem sağlıklı şeyler tüketirsiniz ve hem de paranızı size kalır. Ayrıca yemek yapmayı seviyorsanız eğlenceli hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Hızlı Para Kazandıran Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Para kazanabilmek, para kazanmak ve yüksek kazanç hakkında bilgiler verilmektedir.

Tepkiniz nedir?

Cry Cry
1
Cry
Sevimli Sevimli
2
Sevimli
Lanet olsun Lanet olsun
1
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Lol Lol
1
Lol
Beğen Beğen
0
Beğen
Aşk Aşk
1
Aşk
Win Win
1
Win
Noluyor Noluyor
2
Noluyor

Yorumlar 15

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Para biriktirmek çok meşakkatli bir iştir hocam. Sabır ister mesela ben sabırlı değilim bu konuda pek.

  2. sabreden derviş, muradına ermiş, damlaya damlaya göl olur. atalarımız ne kadar da isabetli ve güzel sözler söylemişler. her kelimede mantık var. gerisi artık uygulayabilene kalmış

  3. Bir atasözü vardır çalışırken değil harcarken kazanırsınız diye. O yüzden harcamalarımıza dikkat etmeliyiz.

  4. para biriktirme yöntemlerinde ilk verdiğiniz örnek çok güzel. Sigarayı bırakmak. Benim gibi günde bir-bir buçuk paket sigara içen biri sadece sigarayı bırakarak ayda en az 350 TL kazanç sağlar. İyi d asıl sorun şu. Bu sigara nasıl bırakılır. Resmen hastalık. Bırakılmıyor ki :((

  5. gerçekten çok güzel bir konu. Para biriktirmeyi insanlar özellikle günümüz çocukları dahi bilmiyor onlara para biriktirmeyi adam akıllı anlatmamız lazım.

  6. para biriktirmek için en basit yolu kapının girişine bir küçük kumbara koyup cebinizdeki bozuk paraları düzenli olarak ona atmak bu alışkanlık size ilhan vercek ve devamı gelecektir 😉

  7. Günümüzde para biriktirmek gerçekten büyük bir emek istiyor fakat ben şuan BES sistemini kullanıyorum gerçekten para biriktirmek bu kadar kolay olduğunu görmedim. Önerebilirim bunu

  8. Harcamalarınızı olabildiğince azaltmak birinci kural. Daha sonra para biriktirme için kendinize uygun yöntemleri kendiniz belirlemeniz en iyi yöntem olacaktır.

  9. Merhaba hocam.Bence para kazanmak zor fakat önemli olan kazanılan parayı dikkatli bir şekilde harcamak.İhtiyaç ve ihtiyaç olmayan şeyler arasında ayrım yapmak.Bu arada sitenizin tasarımını çok beğendim.

  10. Evde yemek yemek gerçekten etkiliyor. Dışarıda yemekler çok pahalı. Gereksiz pahalı. Evde hem daha çok doyarsınızi hem daha güzel yemek yersiniz, hemde ekonomiye katkı sağlarsınız.

Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste