Suze Orman’ın | Yeni Yatırımcılara Verdiği Tavsiyeler Nelerdir?


ABD’li kişisel finans uzmanı Suze Orman, dünyanın en başarılı kişisel finans uzmanı olarak kabul edilir. Suze Orman Show’un sunucusu olan Suze Orman, Amerika’da oldukça tanınan biridir. Para biriktirme üzerine verdiği tavsiyelerle tanınan Suze Orman, garsonluktan finans kuruluşu Prudential Bache Securities şirketinin başkan yardımcılığına kadar yükselmiş başarılı bir kadındır. İşte bu başarılı kadın, yeni yatırımcılar için oldukça basit 3 önemli yatırım tavsiyelerin de bulundu.

 

Suze Orman’ın | Yeni Yatırımcılara Verdiği Tavsiyeler Nelerdir?

  • Tek Noktaya Yoğunlaşmayın, Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Suze Orman, birçok insanın işine az parayla başladığını, bu sebeple hisse yatırım tavsiyelerinde tek bir hisseye yatırım yapıldığında risk alındığını ve o hisse değer kaybettiğinde o kişinin tüm parasının değer kaybettiğini söylüyor. Suze Orman ilk tavsiyesinde, yatırımların çeşitlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, risklerin azaltılması gerektiğini anlatıyor. Daha da açacak olursak bu şu anlama geliyor; herhangi bir sektörde yatırım yaptığınız vakit, o sektörde tek şirkete değil de umut vaat eden rakip şirketlere de yatırım yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

 

Suze Orman’ın | Yeni Yatırımcılara Verdiği Tavsiyeler Nelerdir?

  • Kazançlı Çıkmak İçin Fiyat Ortalaması Alın

Suze orman ikinci tavsiyesinde fiyat ortalamasının önemine vurgu yaparak, kazançlı çıkmanız için Dolar/Euro/TL fiyat ortalamasını kullanmanız gerektiğini söylüyor. Kimsenin piyasayı anlık olarak doğru yorumlayamayacağını belirten Suze Orman, hiçbir zaman minimum fiyattan alış veya maksimum fiyattan satış yapamayacağınızı hatırlatıyor. Ancak fiyat ortalaması yaparak zamanla piyasalar yükseldiğinde daha çok kâr elde edeceksiniz.

 

Suze Orman’ın | Yeni Yatırımcılara Verdiği Tavsiyeler Nelerdir?

  • Yatırım Yapmak İçin Beklemeyin Erkenden Başlayın

Suze Orman üçüncü ve son tavsiyesinde ise yatırım yapmaya mümkün olduğunca erken başlanılması gerektiğini dile getiriyor. Yatırım yapmak için doğru zamanı beklemek ve önce para biriktirmek doğru değil. Büyük miktar da yatırım yapmanız gerekmiyor, küçük miktarlar ile başlayın ancak mümkün olduğunca erken başlayın. Suze Orman’ın “uzun vadede ne kadar kazanılacağını zaman belirler” sözleri, yatırım yaparak elde etmenin anahtarlarından biridir.

Bir önceki yazımız olan Borsada Kullanılan Terimler Nelerdir? başlıklı makalemizde eğitimi, piyasası ve terimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Suze Orman’ın | Yeni Yatırımcılara Verdiği Tavsiyeler Nelerdir?

Oturum Aç

Topluluğumuza katılın!

Hesabınız yok mu?
Kaydol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Oturum Aç

Kaydol

Hızlı Kazanç Topluluğu

Geri dön
Oturum Aç
Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişiliği ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görsellerle süslenmiş yazılar
Liste
Klasik düz listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste